UNIJA SINDIKATA SINDIKAT TELEKOMA " SRBIJA"
SEKRETARIJAT BEOGRAD, KOSOVSKA 10/III
tel. 3231-447, 32-10-348, faks 32-30-564
http:// www.sindikat-telekoma.co.yu e-mail: sintel@eunet.yu
Broj: 32/1 Datum: 14.01.2003. godine BEOGRAD 

O B A V E S T E NJ E

        Predstavnici Sindikata Telekoma "Srbija" razgovarali su u ponedeljak, 13. januara sa generalnim direktorom "Telekom Srbija" mr Draskom Petrovicem o problemima u Kompaniji.
        Predstavnici Sindikata izneli su primedbe na ugovore o radu koji su zaposleni dobili. Dogovoreno je da bude formirana zajednicka komisija Preduzeca i Sindikata, koja ce, posto ugovori o radu budu uruceni svima zaposlenima, pregledati i resavati prigovore.
        Kad je rec o rezultatima poslovanja "Telekoma", generalni direktor je izjavio da se ocekuje pozitivno poslovanje Kompanije u toku 2002. godine sa dobiti od oko 4 milijarde dinara. Medjutim, Kompanija ima uknjižen gubitak iz perioda 1998-2000 g., u iznosu od 13 milijardi dinara. Ceo gubitak se može pokriti iz sledecih izvora: dobit za 2002. godinu (4 milijarde din.), sredstva revalorizacije (4 milijarde) i otpis potraživanja italijanskog partnera (5 milijardi), što znaci da bi Kompanija od 01.01.2003. poslovala bez finansijskog opterecenja nasledjenog od prethodnog režima. 
        To prakticno znaci da ce "Telekom" iskazati profit u poslovanju tek u februaru 2004. godine, po završnom racunu za 2003. godinu. Izneta je inicijativa da sindikati Telekoma i PTT-a organizuju zajednicki sastanak, na koji bi bili pozvani i generalni direktori oba preduzeca, i sa kojeg bi bila upucena inicijativa Vladi Republike Srbije da, umesto "13. plate", zaposlenima u ove 2 kompanije zarade budu povecane za 15%, pocevši od januara 2003, odnosno decembra 2002. (što je bio predlog sindikata). Do realizacije tog sastanka treba da do|e u najskorijem roku.
        Razgovarano je i o situaciji u "Telekomu", novom Zakonu o telekomunikacijama i njegovoj primeni.
        Generalni direktor je izrazio mišljenje da predstojece restruktuiranje Telekoma ne znaci da ce zaposleni ostati bez svojih deonica, kao i da je restruktuiranje kompanije dugotrajan proces koji ce trajati do leta 2004. godine.
        Kao prioritetne zadatke za period 2003-2005. god., od kojih zavisi opstanak i razvoj Telekoma, generalni direktor je naveo : 
    * dalji razvoj mobilne telefonije sa povecanjem ucešca profita iz ove delatnosti u ukupnom profitu "Telekoma", 
    * intenzivna digitalizacija fiksne telefonije sa naglaskom na Beograd, 
    * postepena promena tarifnog sistema sa ciljem da do 2005. godine sav nacionalni saobracaj bude unutar jedne tarifne zone,
    * prilagodjavanje strukture zaposlenih u Kompaniji - prevodjenje zaposlenih iz neosnovnih delatnosti u druga preduzeca, kao i prerasporedjivanje zaposlenih iz osnovne delatnosti na druge poslove unutar kompanije, u skladu sa tehnološkim razvojem (za pojedinim poslovima prestaje potreba, ali nastaje za nekim novim).

Informativna služba
Sindikata Telekoma "Srbija"