UNIJA SINDIKATA SINDIKAT TELEKOMA " SRBIJA"
SEKRETARIJAT BEOGRAD, KOSOVSKA 10/III
tel. 3231-447, 32-10-348, faks 32-30-564
http:// www.sindikat-telekoma.co.yu e-mail: sintel@eunet.yu
Broj: 143/1 Datum: 06.02.2003. godine  BEOGRAD 

        06.02.2003. godine generalni direktor "Telekom Srbija" g. Drasko Petrovic primio je na razgovor delegacije Sindikata Telekoma "Srbija" i Sindikata "Telekom" na njihov zahtev. Razgovaralo se o sledecim temama:
    1. mogucnost za povecanje zarada zaposlenih
    2. nova organizacija Preduzeca i poboljsanje uslova rada zaposlenih
    3. investicije 

1. Zarade
       
Zavrsni racun bice zavrsen do 20.02. ove godine. Ocekuje se ostvareni profit od oko 5 milijardi dinara, koji ce biti iskoriscen za pokrivanje gubitaka Preduzeca nasledenih iz ranijeg perioda. Zbog toga ne bi trebalo insistirati na isplati takozvane trinaeste plate, tj. zarade iz dobiti jer dobit verovatno nece ni biti iskazana.
        Na osnovu dobrog poslovanja u 2002. godini, postoji realna mogucnost da zarade u "Telekomu" i PTT-u budu povecane za 15% pocev od januarske zarade. Medutim, nova Uredba Vlade Srbije to ne dozvoljava jer zamrzava zarade na decembarskom nivou dok Preduzece ne sacini Poslovni plan za 2003. godinu i Vlada ga ne odobri. Zbog toga je neophodno da sindikati "Telekoma" i PTT-a podnesu zahtev Vladi da Uredba bude izmenjena i navedeno povecanje zarada odobreno. Taj zahtev moraju potpisati i generalni direktori oba preduzeca, kao i predsednici oba Upravna odbora. 
        Sindikati ce odmah preduzeti korake radi realizacije tih zahteva.

2. Nova organizacija Preduzeca
        Poslovodstvo je u zavrsnoj fazi izrade predloga nove organizacije Preduzeca. Od trenutno postojecih 16 generalnih direkcija, taj broj ce biti sveden na 7. Umesti Teritorijalnih direkcija bice formirana 4 regionalna tela, a umesto zona i filijala oko 20 izvrsnih jedinica (svaka veca mrezna grupa bice jedna izvrsna jedinica). Izvrsne jedinice ce imati delimicnu ekonomsku samostalnost i njihovi direktori ce moci da potpisuju ugovore sa manjim iznosima (nabavke, izgradnja TT kapaciteta i sl.).
        Usvajanje nove organizacije predvideno je za kraj godine, kao i prelazni period od 3 do 6 meseci potreban za njeno potpuno sprovodenje.
        Biznis-planom Preduzeca za 2003. godinu predvidena su i zanacajna sredstva za poboljsanje uslova rada zaposlenih :
    * Radi se analiza stanja prostorija u kojima borave zaposleni. Vecina prostorija ce biti renovirane i opremljene potrebnim namestajem, a tamo gde to zbog loseg stanja prostorija nije moguce, zaposleni ce biti preseljeni u druge prostorije.
    * Vrsi se nabavka novih vozila za potrebe procesa rada, ukljucujuci i nabavku 4 kamiona sa korpom.
        Sve ove aktivnosti bice zavrsene do kraja 2003. godine. Generalni direktor je zamolio sindikate da se ukljuce u taj posao i da dostave podatke o prostorijama koje treba renovirati i osposobiti za normalan boravak i rad.

3. Investicije
   
     Akcionarski sporazum o prodaji dela deonica "Telekoma" strancima predvideo je i zadrzavanje monopola "Telekoma" na usluge fiksne telefonije do 9. juna 2005. godine. Novi Zakon o telekomunikacijama predvida ukidanje monopola "Telekoma" na te usluge posle navedenog datuma, kao i trenutno ukidanje monopola "Telekoma" na sve ostale telekomunikacione usluge.
        To ce dovesti Preduzece u potpuno drugaciju poziciju na trzistu nego sto je ima sada. Preduzece se mora do 9. juna 2005. maksimalno pripremiti za za predstojecu nemilosrdnu trzisnu utakmicu, a to se moze samo velikim investicijama u fiksnu i mobilnu telefonsku mrezu. Vec za 2003. godinu biznis-plan Preduzeca predvida sumu za investicije od 17 milijardi dinara.
        Plan poslovodstva je da se do ukidanja monopola u fiksnoj telefoniji postigne stepen digitali-zacije u vecim gradovima od 80%, kao i da mobilnom mrezom 064 bude pokriveno 80% teritorije Republike. Prema oceni Poslovodstva, ako taj plan bude ispunjen, Preduzece ne treba da strahuje za buduce pozicije na trzistu.
        Na pitanje sindikata kako ce se sve to odraziti na polozaj zaposlenih, generalni direktor je ponovio od ranije poznati stav poslovodstva da ce do kraja ove godine oko 800-900 radnika koji rade na odrzavanju higijene i obezbedenju objekata biti prevedeno u druge firme, ali da niko nece zavrsiti na ulici. Posle toga poslovodstvo ne ocekuje masovniju pojavu viska radne snage u "Telekomu".
        Medutim, stav Sindikata Telekoma "Srbija" nije toliko optimisticki, jer analiza odredaba novog Zakona o telekomunikacijama (ako bude usvojen kako je dat u predlogu), daje razloge za zabrinutost kada je rec o ocuvanju radnih mesta. Zavlacenje glave u pesak, sto je u poslednje vreme ucestala pojava medu zaposlenima u "Telekomu", nece nikome doneti dobro ili sacuvati radno mesto. Ovaj sindikat daje svoj doprinos zajednickoj akciji sindikata zaposlenih u javnom preduzecima (EPS, NIS, Zeleznica, JAT, PTT, "Telekom") u odbrani polozaja i prava zaposlenih u njima. Zelimo da sprecimo da teskoce tranzicije podnesu samo radnici na svojim ledima. U akcijama koje vodimo ocekujemo punu podrsku SVIH zaposlenih, bez obzira na pripadanje ili nepripadanje bilo kom sindikatu. Bez tog jedinstva necemo uspeti. 

Informativna sluzba
Sindikata Telekoma "Srbija"



1
???????? ???????? "??????"