P L A T F O R M A
O ZAJEDNICKOM AKCIONOM DELOVANJU
KONFEDERACIJE SINDIKATA

Polazeci od osnovnih sindikalnih nacela o solidarnosti i udruzivanju radi ostvarivanja i zastite sindikalnih sloboda i prava, kao zajednickog interesa svih sindikata i njihovog clanstva, Konfederacija sindikata donosi ovu platformu o zajednickim principima i ciljevima organizacije u svom akcionom delovanju.
        Osnovni principi na cije se postovanje obavezuju sve clanice Konfederacije sindikata su:
    - Definisanje i zastita nacionalnih interesa
    - Razvoj demokratskog drustva i borba za mir
    - Solidarnost i medusobno uvazavanje i postovanje sindikata-clanova Konfederacije
    - Nestranacka orijentacija u sindikalno-politickom delovanju organizacije
    - Javnost u radu svih organa Konfederacije i sindikata-njenih clanova
    - Otvorenost za sve sindikate koji prihvataju pravila organizacije
    - Zastita interesa svakog pojedinca-clana bez obzira na rasnu, versku ili politicku pripadnost
        Clanice Konfederacije sindikata prihvataju sledece ciljeve kao zajednicke i duzne su da ih ugrade u svoja akta:
    1. Predstavljanje, ostvarivanje, unapredenje i zastita socijalnih, ekonomskih i profesionalnih interesa clanstva.
    2. Stalno zalaganje i borba za razvoj demokratije u drustvu i jacanje sindikalnog pokreta u Srbiji.
    3. Ucesce u pripremi, izradi, izmenama i dopunama sistemskih zakona koji uticu na socijalno-ekonomski status clanova sindikata, zastitu radne i zivotne okoline i zastite prirodnih i ljudskih resursa kao opsteg nacionalnog bogatstva.
    4. Aktivno ucesce u pripremi i realizaciji ekonomske politike Vlade Republike Srbije u cilju stvaranja trzisnih odnosa i obezbedenja zivotnog standarda svakog svog clana, prema standardima Evropske Unije.
    5. Partnerski odnos prema Vladi Republike Srbije kroz socijali dijalog u procesima restrukturiranja i privatizacije.
    6. Borba za stvaranje opstih nacela u postupku kolektivnog pregovaranja i obezbedenja ravnopravne pozicije sindikata u njemu.
    7. Stvaranje efikasne organizacione strukture Konfederacije i organizaciona transformacija sindikata - clanova u cilju jacanja akcionog delovanja
    8. Jacanje pregovaracke pozicije Konfederacije kroz stvaranje i uvecanje materijalne i ekonomske osnove organizacije i sindikata-clanova.
    9. Obrazovanje i informisanje clanstva, koristeci sve aktivnosti iz ove oblasti i sva sredstva savremene tehnologije.