17.12.2007.

Berza ili partner za Dunav osiguranje

Neuspešna prodaja DDOR Novi Sad aktuelizovala dilemu u privatizaciji Dunav osiguranja: berza ili direktna prodaja strateškom partneru.
Poslovni ljudi Novog Sada, čije su firme partneri Dunav osiguranja, bili su nezadovljni kada je na prezentaciji poslovne politike Mirko Petrović, direktor lidera u branši, obznanio da je plan države, većinskog vlasnika, da i ta kuća bude direktno prodata strateškom partneru. Lideri su se zalagali da firma bude privatizovana javnom prodajom tako što bi se sukcesivno na berzu bio iznošen paket od 15 do 20 odsto akcija iz državnog portfelja.

Za to su navedena tri argumenta - sve bolje poslovanje firme, loše iskustvo s prodajom DDOR Novi Sad i dobro iskustvo u vezi s berzanskom prodajom dela akcija INE i THT-a, državne mobilne telefonije u Hrvatskoj.

Dunav zauzima 34 odsto tržišta osiguranja u Srbija, dva procentna poena više nego godinu dana ranije, za godinu uplata premija je uvećana 21 odsto i prošle godine je dostigla 156 miliona, a za prvih šest meseci tekuće godine nadmašila 101 milion evra. Firma-kćerka, Dunav Re, drži 72 odsto tržišta reosiguranja u Srbiji, a Dunav THI, penzijski fond, drži polovinu tržišta privatnog penzijskog osiguranja. Vlasnik je 30 odsto akcija Stokbrokera, kupovinom 58 odsto banjalučkog Kosiga stupila je na inostrano tržište. Ubrzana je isplata šteta i poboljšan kontakt s klijentima...

Dunav je iskoristio dolazak stranih osuguravajućih kuća koje su donele nove proizvode, poboljšale marketing i podstakle kulturu, posebno personalnih, osiguranja i našao sebi prostora pri razmahu i širenju tržišta osiguranja. Petrović procenjuje da će se u dve naredne dve godine srpsko tržište osiguranja dodatno proširiti najmanje 35 odsto.

Međutim, vrednost akcija Dunava pada. Na dan 14. decembra akcija je vredela 9.000 dinara, skoro upola manje od rekordnih 17.000 16. aprila. Petrović podseća da je pri izlasku Dunava na berzu, krajem 2001, akcija koštala 1.400 dinara i nižu cenu obrazlaže svetskim trendom pada akcija i činjenicom da se strani investitori već pola godine povlače sa Beogradske berze. "Ipak, najveći pad, sa 12.800 na 9.000, desio se posle prodaje DDOR Novi Sad", kaže on.

Tržišna kapitalizacija Dunava trenutno je 610 miliona evra, pred prodaju novosadskog rivala iznosila je 870 miliona, u aprilu 1,17 milijardi. Brojevi govore da je izuzetno važno prodavati u pogodnom trenutku i tu se nameće pitanje koliko je uspešna prodaja DDOR Novi Sad za 284 miliona evra?

Kako je tržište osiguranja u Srbiji u začetku, građanin Srbije, prosečno, za sve vrste osiguranja izdvaja 65 evra godišnje, naspram 254 evra žitelja Hrvatske ili 853 evra Slovenije.
Zbog toga poslovni ljudi Novog Sada predlažu makar razmatranje njihovog predloga o iznođenju paketa akcija na berzu.