17.12.2007.

Jelašić: Inflacija će biti veća od planirane

Guverner Narodne banke Srbije Radovan Jelašić izjavio je da će ovogodišnja inflacija biti veća od planirane. Inflacija u 11 meseci 8,8 odsto, planirana za celu godinu 6,5 odsto.

Prema Jelašićevim rečima, cilj je da iduće godine inflacija bude šest odsto, što znači da će biti postavljeno pitanje restriktivnosti, odnosno u kojoj meri će država uspeti da spreči da se pojedine cene otrgnu kontroli.

On je najavio da će NBS s deviznim rezervama od 14,5 do 15 milijardi dolara preduzeti sve da uticaji političkih potresa na monetarna kretanja budu minimalni.

Guverner NBS je rekao da građani neće osetiti nikakav negativan uticaj, a da političke prilike u vezi s Kosovom, izborima i evropskim integracijama na kratak rok neće imati značajnije efekte na poslovanje, ali da bi produžavanje tih prilika moglo imati uticaj, zbog čega je potrebno što pre rešiti ta pitanja da bi se ubrzao privredni rast.