03.01.2008.

1. јануар 2008.

Ако дамо НИС у бесцење радници неће добити ништа

Сада смо у једној занимљивој енергетској причи. Ових дана се могло сазнати да Руси нуде милијарду евра за НИС, а национална нафтна компанија је значајна тачка у концепту бесплатне поделе акција. Да ли та нова чињеница доводи у питање цео пројекат бесплатне поделе или га, уствари, убрзава?

– Министарство економије и регионалног развоја сматра да аранжман са Руском федерацијом треба да се склопи само за гасни део и да НИС не буде у том пакету. Два су разлога за овакав став. Немогуће је у директној погодби одредити праву цену националне нафтне компаније. С друге стране, руски представници већ су боравили у Србији и оно што су понудили је понижавајуће. Њихова понуда је свега 400 милиона евра за 51 одсто капитала НИС-а, што је двоструко ниже од књиговодствене вредности. То је чиста срамота и ја у таквом аранжману нећу да учествујем. Само некретнине НИС-а, без пумпи и тржишта вреде барем двоструко више од овога. Испада да половина нашег нафтног гиганта вреди исто као Робне куће „Београд“ које су десет година у стечају. Министарство економије ће због још једног важног разлога инсистирати да се иде на јавни тендер, где су свакако добродошли и озбиљни руски инвеститори. Руска страна сада не гарантује откуп бесплатних акција од малих акционара. Нуде ниску цену, не желе да откупе акције и не дозвољавају да их други откупе. То би значило да радници и грађани неће добити ништа. Тиме би и наш концепт бесплатне поделе акција био угрожен. Јавни тендер, реална почетна цена, еколошке и инвестиционе обавезе, аукцијско надметање најбољих, као у случају „Мобтела“, то је у националном интересу Србије.