14.01.2008.

Telekom Srbije očekuje rast dobiti od 42%

Telekom Srbije objavio je da u ovoj godini planira povećanje bruto dobiti od 42 odsto, odnosno, na 21,4 milijarde dinara. Prema budžetu kompanije za 2008. godinu, očekuje se ukupan prihod od 87,5 milijardi dinara, što je za 11 odsto više nego u prošloj godini. Operativni prihod planiran je u iznosu od 84,9 milijardi dinara na osnovu tri miliona pretplatnika fiksne telefonije i 5,85 miliona pretplatnika mobilne telefonije. Planirano je da se 58 odsto prihoda dobije od fiksne telefonije.

Ukupni troškovi Telekoma Srbije za 2008. godinu, na osnovu budžeta koji usvojio Upravni odbor, biće 66,1 milijarda dinara, što je za tri odsto više nego prethodne godine. Troškovi fiksne telefonije biće 19 odsto veći, dok će mobilna telefonije smanjiti troškove za 26 odsto. Telekom svet navodi da su najviše povećani troškovi interkonekcije sa mobilnim operaterima Telenor i Vip, a najznačajnije smanjenje planirano je za prodaju mobilnih telefona i marketing.

Budžetom su planirana ukupna ulaganja od 25,44 milijarde dinara, što je za šest procenata manje nego u 2007. godini. Od tog iznosa 17,3 milijarde izdvojeno je za fiksu telefoniju gde je planirana instalacija 194.378 digitalnih linija, a investicije u razvoj internet mreže dostići će 1,3 milijarde dinara, što je 30 odsto više nego 2007. godine.