07.03.2008.

Telekom Srbija uvodi Triple-play NGN mrežu

Preduzeće za telekomunikacije „Telekom Srbija” obaveštava korisnike da, u skladu sa razvojem i primenom savremenih telekomunikacionih tehnologija, intezivno radi na uvođenju mreža nove generacije (NGN mreže) u postojeći telekomunikacioni sistem. Telekomunikacione mreže nove generacije donose značajno kvalitetnije i naprednije servise kao što su Triple-play – širokopojasni pristup Internetu, prenos TV signala i, naravno, IP telefonije preko jedinstvenog uređaja.

Radovi na osavremenjavanju telekomunikacione mreže primenom novih tehnologija uključuju, između ostalog, i uvođenje novog Softswitch sistema klase 5 (SSW5).

U sklopu realizacije projekta SSW5, u Beogradu je, u noći između 5. i 6. februara 2008. godine, iz tehničkih razloga, izvršena promena numeracije pretplatnicima analognih sistema čiji brojevi počinju ciframa 6 (6xx-xxx) i 7 (7xx-xxx), o čemu su pretplatnici obavešteni krajem 2007. godine.

Pretplatnici su ispred postojeće numeracije dobili cifru 2 (26xx-xxx i 27xx-xxx), po istom principu koji se primenjuje prilikom zamene analognih priključaka digitalnim, s tim što će navedeni priključci određeni period ostati na analognim centralama (kao direktni, odnosno, dvojnički brojevi), dok se ne realizuju svi potrebni uslovi za njihovo prebacivanje na digitalne sisteme, ili pak, na mrežu nove generacije.

periodu od dva meseca, od trenutka promene numeracije, na svim priključcima iz navedenog opsega, govorna poruka će pozivajuću stranu obaveštavati o promeni numeracije.

„Telekom Srbija“ će u ovoj, 2008. godini, kao i u godinama koje su pred nama, nastaviti da gradi i unapređuje telekomunikacionu mrežu, kako bi, na obostrano zadovoljstvo, mogao da pruži, odnosno, ponudi svojim korisnicima, najpouzdanije servise nove generacije.