01.04.2008.

Telekom Srbije planira 50% veću dobit nego 2007. i prihod preko milijardu eura(87,5 milijardi din)

BEOGRAD - Poslovni plan predviđa bruto dobit od 19,3 milijarde dinara, što je povećanje od preko 50 odsto u odnosu na prošlu godinu.

Poslovni plan „Telekoma Srbije“ za 2008. godinu predviđa bruto dobit od 19,3 milijarde dinara, što je povećanje od preko 50 odsto u odnosu na prošlu godinu, izjavila je direktorka sektora za budžet i kontrolu u Direkciji za ekonomske poslove „Telekoma“ Aleksandra Đorđević. Ona je istakla da se planom, koji je Vlada Srbije usvojila 6. marta, predviđa ukupan prihod od 87,5 milijardi dinara u ovoj godini, odnosno rast prihoda od 13 odsto u odnosu na 2007. godinu. Đorđevićeva je ukazala da je prihod projektovan u skladu sa postojećom tarifnom politikom, kao i da struktura prihoda, iz godine u godinu, pokazuje sve veće učešće prihoda od mobilne telefonije.

Ukupni troškovi preduzeća u 2008. planirani su na nivou od 68,2 milijarde dinara, što je rast od četiri odsto u odnosu na prethodnu godinu. Na taj način, kako je istakla, obezbediće se značajno viša stopa rasta prihoda u odnosu na troškove. Projektovani prihod u fiksnoj telefoniji i internetu je 48,9 milijardi dinara, sa očekivanim rastom od 11 odsto. Planira se i uključenje oko 110.000 novih korisnika, čime će broj korisnika fiksne telefonije dostići tri miliona korisnika.

„Telekom“ je, prema rečima Đorđevićeve, predvideo intenzivan razvoj interneta, putem prodaje 190.000 novih ADSL priključaka, tako da bi državni provajder imao oko 330.000 korisnika ADSL-a na kraju godine.
U mobilnoj telefoniji projektovano je uključenje novih 540.000 korisnika, s tim što se očekuje procentualno veći porast u segmentu biznis korisnika. Na kraju godine „Telekom“ bi trebalo da dostigne 5,8 miliona korisnika mobilne telefonije.

Osim rasta broja korisnika, prema Đorđevićevoj, planira se i široka paleta novih usluga i na taj način od mobilne telefonije očekuje se prihod od 36,1 milijarde dinara i rast od preko 20 odsto.