www.sindikat026.com

Sindikat Telekoma "Srbija" SO MG Smederevo

print

29.04.2008.

Zbog gubitka tržišta najavljena prodaja BH Telecoma i HT Mostara

Za BH Telecom zainteresovani su Mobilkom Austria i Telekom Slovenije, a HT Mostar želi Deutsche Telecom

Prošlogodišnja prodaja Telekoma Srpske kompaniji Telekom Srbije za fantastičnih 646 miliona eura naterala je vladu drugog bosanskohercegovačkog entiteta da ubrza aktivnosti prodaje državnih udela u dva operatera u Federaciji BiH - BH Telecoma i Hrvatskih telekomunikacija Mostar. Federalni premijer Nedžad Branković kaže kako je sada pravi trenutak za privatizaciju dve kompanije jer je interes potencijalnih kupaca na vrhuncu. Za kupovinu BH Telecoma zainteresovni su Mobilkom Austrije i Telekom Slovenije, a interes je iskazao i France Telecom, četvrti po veličini telekomunikacijski operater u svetu. Za državni udeo u HT Mostar zainteresovan je Deutsche Telecom koji putem T- HT Zagreb u mostarskoj kompaniji ima 39,1 posto vlasničkog udela.

Preuzimanje tržišta

Razlog za što žurniju privatizaciju je i agresivna marketinška kampanja privatizovanog Telekoma Srpske zbog koje dva federalna operatera gube tržišne udele. “Usluge Telekoma Srpske koristi 1,35 miliona korisnika, a u odnosu na razdoblje pre privatizacije zabeležen je porast za 35 posto”, kaže generalni direktor Telekoma Srpske Predrag Ćulibrk. Zabeležen je porast broja korisnika mobilne telefonije “m:tel” od čak 51 posto, dok je na području FBiH broj “m:tel” korisnika povećan sa 10 na čak 120 hiljada. Predsednik Uprave Telekom Austria Grupe i Mobilkoma Austria Boris Nemšić kaže kako bi bilo dobro kad bi Parlament FBiH što pre doneo odluku o prodaji BH Telecoma. “Prema posljednjim podacima, BH Telecom ozbiljno gubi udeo na tržištu”, otkrio je Nemšić. Ova sarajevska kompanija prošlu je godinu završila s dobiti od 173 milijuna KM. Stagnaciju bilježi i HT Mostar koji je 2007. završio s istim poslovnim rezultatom kao i prethodnu godinu, ostvarivši profit od 20 miliona KM, dok je dobit Telekoma Srpske iznosila 88,5 miliona KM. “Odluka o privatizaciji BH Telecoma nije odluka o prodaji kapitala, već je stvar u tome hoćemo li se razvijati 30 godina ili ćemo naš razvoj ubrzati da u osnovnim potrebama traje šest do sedam godina”, kazao je premijer Branković.


          
Stipe Prlić

Generalni direktor BH Telecoma Nedžad Rašidbegović kaže kako je nominalna vrijednost BH Telecoma, koji je u 90-postotnom vlasništvu FBiH, dok je deset posto u vlasništvu PIF-ova i malih deoničara, četiri milijarde KM. Ako bi se Vlada odlučila prodati 51 posto deonica, početna cena bi bila dvije milijarde KM.. Generalni direktor Hrvatskih telekomunikacija Mostar Stipe Prlić kaže kako se tržišna vrednost kompanije na čijem je čelu ne može unapred odrediti. “U ovom trenutku možemo govoriti samo o knjigovodstvenoj vrednosti upisanoj u sudski registar, koja je 350 miliona KM”, kaže Prlić. Udeo federalne vlade u HT Mostar iznosi 55,67 posto, 5,23 postotni vlasnik su Hrvatske pošte Zagreb, a ostatak od 39,1 posto je T-HT Zagreb koji će u privatizaciji imati pravo preče kupovine deonica. Prlić ističe kako je u BiH iskorištena samo polovina telekomunikacijskog tržišta. Primer, penetracija mobilne telefonije u BiH je daleko ispod evropskog proseka, negde oko 55 posto, dok je u većini zemalja dostigla stopu od 100 posto, fiksne telefonije oko 25 posto, a širokopojasnog interneta još manje.