14.08.2008.

Rast imovine dobrovoljnih penzijskih fondova

Beta

Dobrovoljni penzijski fondovi u Srbiji povećali su neto imovinu tokom drugog tromesečja ove godine 17 odsto, na 3,7 milijardi dinara, oko 47 miliona evra, objavila Narodna banka Srbije.

Kako se navodi u izveštaju o poslovanju dobrovoljnih penzijskih fondova, rast imovine ostvaren je zahvaljujući rastu uplate članova i manjem povlačenju novca, koje je smanjeno 3,4 puta, na 60 miliona dinara.

Broj članova dobrovoljnih penzijskih fondova na kraju juna dostigao je 147.677, a oko 17 odsto članova, 25.000 ljudi, ima račune u više fondova.

Prosečan iznos sredstava po korisniku iznosi 25.183 dinara, oko 316 evra.

Korisnici dobrovoljnih penzijskih fondova su tokom aprila, maja i juna uplatili 566 miliona dinara doprinosa, 25 odsto više nego u prva tri meseca ove godine. Porast uplata nastao je usled toga što su dva velika ugovora javnih preduzeća aktivirana, navodi NBS.

Od svih zaposlenih u Srbiji 7,4 odsto ima zaključen ugovor o članstvu u nekom dobrovoljnom penzijskom fondu.

Na kraju juna u Srbiji je poslovalo sedam fondova za dobrovoljno penzijsko osiguranje.