31.10.2008.

Prošireno dejstvo Opšteg kolektivnog ugovora od 1. januara

Izvor: Beta

Socijalno-ekonomski savet bi trebalo na sutrašnjoj sednici da postigne dogovor o proširenom dejstvu Opšteg kolektivnog ugovora, rečeno je u tom telu.

Prošireno dejstvo Opšteg kolektivnog ugovora koje bi stupilo na snagu 1. januara 2009. godine, podrazumeva važenje ovog dokumenta u svim preduzećima, uključujući i ona koja se finansiraju iz budžeta Srbije.

Takođe, poslodavci u Srbiji biće obavezani da zaposlenima osim zarade prema OKU isplaćuju i naknadu za topli obrok i regres za godišnji odmor.

Naknada za topli obrok bila bi 15 odsto prosečne plate, a regres 85 odsto.

Primena Opšteg kolektivnog ugovora i njegovo prošireno dejstvo mogli bi biti dovedeni u pitanje samo ukoliko se svetska ekonomska kriza i recesija odraze na poslovanje u tolikoj meri da ugroze preduzeća, rečeno je Beti.

Opšti kolektivni ugovor potpisan je u maju 2008. godine, a potpisnici su u ime zaposlenih dva reprezentativna sindikata Savez samostalnih sindikata Srbije i Ujedinjeni granski sindikati Nezavisnost, u ime poslodavaca Unija poslodavac Srbije i Vlada Srbije.