05.12.2008.

Niko ne želi Telekom Slovenije

Autor/izvor: Martina Čizmić

LJUBLJANA – SOD -Slovenska odškodninska družba objavila je kako se na konkurs za javno prikupljanje ponuda za kupovinu 10 posto akcija Telekoma Slovenije nije javio niti jedan zainteresovan kupac.

Sod je o celoj situaciji obavestio ministarstvo finansija i predložio skori sastanak kako bi razmotriti prijedlog za promenu zakona o vraćanju uloga.

Time bi se omogućio prenos spomenutog udela Telekoma Slovenije natrag državi te Sodu osigurala sredstva za plaćanje odšteta ulagačima koji su ulagali u izgradnju telefonske mreže.

Sod je do sada iz vlastitih sredstava isplatio 162 miliona eura, a predviđa se da će sledeće godine isplatiti dodatnih 50 miliona eura.

Upravo jer je Sod planirao da će odštete pokriti novcem od prodaje 10 posto udela u Telekomu Slovenije, ili kroz privatizaciju ili javnu ponudu, isplata odšteta iz vlastitih sredstava prouzrokuje mu velike probleme sa likvidnošću. Zato će dio zakonskih obveza ove godine morati finansirati iz spoljnih izvora.