06.02.2009.

NEMAČKI TELEKOM BEZ KOMENTARA NA NAJAVE IZ BEOGRADA

Izvor: Beta |

6. februar 2009. 11:13:05

BERLIN, 6. februara 2009. (Beta) - Predstavnici Nemačkog Telekoma (Deutsće Telekom) nisu želeli da komentarišu izjave nadležnih u Beogradu da je ta kompanija zainteresovana za učešće u vlasništvu Telekoma Srbije. Kako je dopisnici Bete izjavila predstavnica za štampu Nemačkog Telekoma, ova kompanija, aktivna na međunarodnim berzanskim tržištima, pridržava se u poslovanju i pravila koje taj status nalaže, tako da ne može da komentariše izjave poput onih koje se daju u Beogradu. Nemački Telekom je u martu prošle godine prvi put ušao na tržište jugoistočne Evrope kupivši za 2,5 milijarde evra oko 20 odsto najveće grčke telekomunikacione kompanije OTE. Nekoliko meseci kasnije je udeo Nemačkog Telekoma povećan na 25 odsto plus jedan glas, a ukupna cena iznosila je 3,2 milijarde evra. Mediji su tom prilikom istakli da je porast prometa i operativne dobiti u OTE 2007. godine iznosio oko 10 odsto, što pokazuje da je telekomunikaciono tržište jugoistoka kontinenta jedno od najizglednijih u Evropi kada je reč o mogućnostima daljeg rasta. Nemački Telekom je najveća telekomunikaciona kompanije u Evropi, a 2007. je promet iznosio 62,5 milijarde evra. Nemačka federacija neposredno drži 14,83 odsto akcija Telekoma, a posredno, preko Kreditnog zavoda za obnovu (Kreditanstalt fuer Wiederaufbau - KfW), još 16,87 odsto. Poznavaoci prilika na Balkanu u nemačkim privrednim krugovima su za Betu ocenili da vreme finansijske i privredne krize, čiji se kraj još ne nazire, možda i nije idealno za poslovne akcije poput ovih koje u vezi sa preuzimanjem dela Telekoma Srbije od strane Nemačkog Telekoma priželjkuju u Beogradu.