23.02.2009.

Čekati, posmatrati ili aktivno uzeti učešće u dešavanjima oko Telekoma Srbija

Sobzirom na aktuelna dešavanja oko priče u medijima koja su vezana za privatizaciju Telekoma Srbija a.d. , mnogi su uzeli učešće u javnoj reči i procenama za ili protiv.Zboga važnosti Telekoma Srbija a.d. kao vrlo bitnog činioca stabilnosti sistema , što telekomunikacionog , finasijskog , bezbednosnog sve više nailazimo i na racionalne komentare da se sačeka povoljan trenutak za promenu vlasnika kapitala, jer postoje ugovori sa PTT- om ( 9 ugovora , zakup nepokretnosti, dostava i naplata telefonskih računa , iznajmljivanje linija i vodova, redovnom i investicionom održavanju itd) koji bi trenutno prouzrokovali moguće probleme za obe kompanije ili da kompanija nastavi da se razvija iz sopstvenih izvora do trenutka kada akcionari donesu drugačiju odluku.

Usput za sada ne postoji kvalitetna procena vrednosti kapitala Telekoma Srbija a.d. koja bi bila validna i za buduće akcionare i za eventualnu promenu vlasnika kapitala .Takođe ne postoji ni profesionalna procena uposlenosti zaposlenih, broja korisnika po zaposlenom i još mnoge potrebne analize.Tek po pribavljanju relevantnih analiza stanja u kompaniji od skora često korišćena reč racionalizacija imala bi smisla , naravno uz saradnju i ućešće sa sindikatima. Inače pominjanje učešća zarade u prihodu koja iznosi 9,72% je dobro poznato i upoređivanje sa procentima u sličnim kompanijama gde ono iznosi oko 20% od prihoda nameće mnoga pitanja, a između ostalog sigurno da viša zarada je uslov i za kvalitetan pristup i menadžera i zaposlenih u kompaniji.