09.07.2009.

Cisco očekuje peterostruko povećanje IP prometa do 2013.

Autor/izvor: SEEbiz

Cisco je objavio predviđanja kretanja indeksa vizuelnog umrežavanja (Visual Networking Index, odnosno VNI) za razdoblje od 2008. do 2013. godine koji predviđa rast korištenja širokopojasnog i globalnog IP mrežnog prometa zahvaljujući upotrebi novih oblika tehnologija poput interaktivnih medija i ekspanziji video sadržaja na različitim uređajima.

Ukupna površina digitalnih ekrana u svetu iznosit će gotovo milijardu kvadratnih metara, što odgovara broju od dve milijarde televizora sa velikim ekranima. Ako bi se nanizali jedan za drugim, ovi ekrani bi više od 48 puta okružili Zemljinu kuglu.

VNI donosi analize trendova u području potrošačkog i poslovnog IP umrežavanja, pod uticajem sve raširenije upotrebe video tehnologija te Web 2.0 aplikacija za društveno umrežavanje i saradnju.

Najvažniji rezultati istraživanja su:

Ukupan globalni IP promet

* Očekuje se da će globalni IP promet u razdoblju od 2008. do 2013. godine porasti pet puta, približavajući se stopi od 56 eksabajta mjesečno u 2013. godini

* Do 2013. godine, godišnji IP promet dostignut će dve trećine zetabajta (ili 667 eksabajta (jedan zetabajt je trilijun gigabajta)

Najveći pokretač rasta: Video

* Do 2013. godine, zbroj svih oblika video zapisa (TV, Video na zahtjev, Internet video i P2P) činit će više od 90 posto globalnog korisničkog IP prometa

* Promet video komunikacija (video putem programa za chat, video pozivi) porast će desetostruko od 2008. do 2013. godine

Širokopojasni mobilni promet

* Mobilni promet podataka će se približno dvostruko povećavati svake godine od 2008. do 2013. te se ukupno povećati 66 puta između 2008. i 2013. godine

* Video će činiti gotovo 64 posto svetskog mobilnog prometa podataka u 2013. (Mobilni video je kategorija aplikacija koja bilježi najveći rast prema merenjima Cisco VNI)

* Prosečan poslovni korisnik može mjesečno generisati četiri gigabajta prometa na Internetu i u WANmrežama, dok velike kompanije generišu 8-10 GB prometa mesečno

Povećana upotreba poslovnih aplikacija za saradnju: