03.09.2009.

Profit Telekoma Srbija a.d. veći za čak 26 odsto

(Mondo)

Akcionarsko društvo Telekom Srbija za prvih šest meseci ove godine, ostvarilo je 10,2 milijarde dinara neto dobiti što predstavlja rast od čak 26,2 odsto u odnosu na isti period prošle godine.

Dobit pre kamata, poreza i amortizacije (EBITDA) na kraju juna iznosila je 19,1 milijardi dinara što predstavlja rast od 11,6 odsto, dok su ukupni prihodi društva viši za 5,1 odsto u odnosu na isti period prošle godine i na kraju juna iznoslli su 42,6 milijardi dinara.

Uprkos efektima svetske ekonomske krize i značajnom usporavanju rasta u sektoru informaciono-komunikacionih tehnologija, poslovni prihodi društva rasli su brže od troškova, a takav pozitivni trend, uz dalju racionalizaciju u poslovanju, očekuje se i u drugoj polovini 2009. godine.

mt:s je u prvih šest meseci 2009. godine učvrstio ubedljivu lidersku poziciju na tržištu mobilne telefonije po broju korisnika i po svim finansijskim pokazateljima. Ukupan broj korisnika mt:s je 5.401.000, od čega je 1.240.000 postpaid korisnika, što predstavlja rast od 14 odsto u odnosu na pokazatelje za prvu polovinu prošle godine. Sve je popularnija i usluga mobilnog interneta (širokopojasnog 3G interneta), pa je tako na kraju juna na Surf pakete mt:s bilo pretplaćeno 20.500 korisnika.

U prvoj polovini ove godine, mt:s je ostvario neto dobit od 9,2 milijarde, što predstavlja rast od 34.5 odsto u odnosu na prvih šest meseci 2008, dok su poslovni prihodi takodje porasli za 2,5 odsto i iznose 21,7 milijardi dinara.

Broj korisnika Open ADSL Click Telekoma Srbija udvostručen je i iznosi 216.000 u odnosu na 107.000 iz istog perioda prošle godine. Ukupan broj ADSL korisnika u Srbiji, uključujući i druge internet provajdere, iznosi 326.450.

Za samo nekoliko meseci od puštanja u rad televizije nove generacije Telekoma Srbija, Open IPTV je stekla značajan broj korisnika - 11.470.

Pored ostvarenog rasta prihoda i dobiti, u prvoj polovini ove godine Telekom Srbija izmirio je i dospele obaveze u vezi sa velikim zajmom za kupovinu Telekoma Srpske preuzetim od grupe banaka koju predvodi Citibank u visini od 225 miliona eura, čime je značajno smanjena zaduženost, a do kraja godine je planirano izmirenje dodatnih 35 miliona eura koji dospevaju krajem novembra.

Pored navedenog, Telekom Srbija je u avgustu 2009. godine isplatio akcionarima 50 odsto dividendi, dok je isplata preostalih 50 odsto planirana za oktobar čime će JP PTT, odnosno država Srbija kao većinski vlasnik, dobiti 3,11 milijardi dinara, a grčka telekomunikaciona kompanija OTE iz Atine iznos od 779,4 miliona dinara.