17.09.2009.

Prihodi tržišta telekomunikacija u 2008. premašili 1,6 milijardi evra

Do kraja godine tender za novog operatera

Autor: I. Radak

Do kraja godine očekujemo raspisivanje nadmetanja za novog operatera u fiksnoj telefoniji koji će nuditi širokopojasni pristup - izjavio je juče na konferenciji za novinare predsednik Upravnog odbora Republičke agencije za telekomunikacije Jovan Radunović povodom predstavljanja publikacije „Pregled tržišta telekomunikacija u Srbiji u 2008. godini“.

Prema njegovim rečima, u toku je odlučivanje o broju i ceni licenci koje će biti dodeljene, što je posao Ministarstva za telekomunikacije. Radunović je objasnio da je cilj RATEL-a u narednom periodu dalji razvoj širokopojasnog pristupa u Srbiji i što veća konvergencija usluga što će podrazumevati da građani sve usluge dobijaju preko jedne žice, bez ograničenja protoka i da ih plaćaju kroz jedan račun (od recimo 20-25 evra). U toj situaciji trošak za fiksni telefon bio bi veoma mali. Radunović je rekao da je prioritet i unapređenje konkurencije u drugim delovima tržišta telekomunikacija i podsetio da još nije u punoj meri zaživela liberalizacija tržišta velikoprodaje Interneta uprkos tome što je izdat veliki broj dozvola za međunarodno povezivanja pa će RATEL pažljivo pratiti dešavanja u tom segmentu tržišta.

Izvršni direktor RATEL-a Milan Janković izjavio je da su prihodi tržišta telekomunikacija u prošloj godini iznosili 1,61 milijardi evra i bili su za devet odsto viši u odnosu na godinu pre, kada su iznosili 1,47 milijardi. Broj pretplatnika u fiksnoj telefoniji premašio je tri miliona, a do sada je digitalizovano 95,52 odsto mreže. Značajniji rast broja korisnika registrovan je u mobilnoj telefoniji (sa 8,45 na 9,61 miliona) gde su ukupni prihodi operatera bili 986 miliona evra. Veliki skok prihoda primetan je u oblasti Internet usluga (sa 4,7 milijardi dinara u 2007. na 8,76 milijardi dinara u prošloj godini) gde je primetan i dramatičan rast u pogledu broja korisnika Interneta (sa 1,2 na 1,6 miliona). Došlo je do izuzetno velikog pada broja korisnika dajal ap konekcije (sa 693.000 na 397.000), kao i značajnog skoka upotrebe ADSL (sa 132.000 na 268.000) i 3G mreže (sa 257.000 na 738.000). Broj pretplatnika kablovske televizije povećan je sa 671.000 na 922.000. Janković je podsetio i da je osnovna korpa telekomunikacionih usluga (fiksni telefon, pripejd mobilni telefon i TV pretplata) u 2008. vredela 1.630,8 dinara (1.476,5 u 2007.) dok je proširena korpa (fiksni telefon, postpejd mobilni telefon, TV pretplata, ADSL i kablovska televizija) iznosila 4.408,96 dinara (4.015 dinara u 2007. godini).

Sledeće godine zanemarljiv broj dvojnika

Za razdvajanje dvojnika u Srbiji potrebno je oko 160 miliona evra, međutim, problem je što ulaganja u taj posao sve više padaju, izjavio je predsednik UO RATEL-a Jovan Radunović. On je ocenio da bi već sledeće godine broj dvojnika, kojih je samo u Beogradu između 70.000 i 80.000, mogao da bude smanjen na zanemarljiv nivo. Tome bi trebalo da pomognu operateri koji koriste bežični pristup putem CDMA tehnologije i kojima bi, posle ispunjavanja uslova iz licence u pogledu pokrivanja ruralnih delova Srbije, mogli da budu interesantni upravo dvojnici u gradovima.