23.07.2010.

Nokia Siemens Networks has won an 8-year agreement worth US$7 billion to deploy, install, operate, and maintain an LTE network on behalf of Harbinger Capital Partners. The network, to be called LightSquared will be offered on a wholesale basis to operators and doesn't plan to sell direct to customers.

The LightSquared network will allow these partners to offer satellite-only, terrestrial-only, or integrated satellite-terrestrial services to their end users.

The network, consisting of approximately 40,000 cellular base stations, will cover 92 percent of the U.S. population by 2015.

The driving force behind LightSquared is Philip Falcone, founder and chief executive officer of Harbinger Capital Partners, who foresaw the explosive demand for wireless broadband connectivity generated by new devices and the mobile Internet. To meet this demand and make his plan a reality, Falcone made several investments through the Harbinger funds, including the acquisition of SkyTerra Communications, now part of LightSquared.

Nokia Siemens Netvorks je dobio na 8 godina ugovor vredan 7 milijardi dolara za implementaciju, instalaciju, rad i održavanje LTE mreže u ime vesnika Capital Partners. Mreže, koja će se zvati LightSkuared biće ponuđena na veliko isključivo za operatere i ne planiraju da prodaju direktno potrošačima. Mreže, koja se sastoji od oko 40.000 mobilnih baznih stanica, trebalo bi da pokrije 92 odsto populacije SAD-a do 2015.

LightSkuared mreža će omogućiti ovim partnerima da ponudi ili satelitski samo ili zemaljski , ili integrisan satelitski zemaljskih usluga svojim krajnjim korisnicima.

Pokretačka snaga iza LightSkuared je Filip Falkone, osnivač i glavni izvršni rukovodilac vesnika Capital Partners, koji je predviđao eksplozivni zahtev da bežične širokopojasne veze generišu novi uređaja i mobilnog Interneta. Da bi ispunio ovaj zahtev i da njegov plan realnost, Falkone je nekoliko investicija kroz vesnika sredstva, uključujući i sticanje SkiTerra komunikacije, sada deo LightSkuared.