11.05.2011.

Microsoft kupio Skype za 8,5 mlrd dolara

Microsoft najvećom kupovinom u istoriji kompanije pokašava prebaciti poslovanje na internet

Bankamagazin

Microsoft je zaključio ugovor o kuovini Skype technologiesa za više od 8,5 milijardi američkih dolara, prenosi u utorak The Wall Street Journal.

Top medažder Microsofta, Steve Ballmer, izjavio je kako je Sype fenomanalna usluga koji svakodnevno koristi milioni ljudi iz celoga sveta, te kako Microsoft i Skype zajedno mogu napisati budućnost komunikacije.

Skype će postati nova poslovna divizija Microsofta, a dosašnji šef Skypa, Tony Bates, preuzet će titulu predsednika Microsoft Skype Divisiona te će mu nadređeni biti direktno Steve Ballmer.

Čak 170 milouna ljudi svaki mesec se prijavi na Skype, iako ga ne koriste svi za razgovor. Prošle godine 207 milijardi minuta su korisnici Skypa proveli u razgovoru.

Microsoft najavljuje kako će implementirati Skype usluge u Xbox i Kinetic igraće konzole, program elektronske pošte Outlook i u Windows smartphones te kako će podržavati razvoj novih Skype aplikacija.

Kupnja Skypea je najveća Microsoftova akvizicija u 36-godišnjoj istoriji kompanije. Steve Ballmer tvrdi kako je internet jedan od najperspektivnijh područja za buduće poslovanje Microsofta, koji ješ uvijek glavninu profita zarađuje kroz Windows operativne sisteme i Office programske pakete.

Microsoft je 2007. godine kupio internetsku marketinšku firmu aQuantive za 6 miljardi dolara, i odustao od prvbitne ponude za Yahoo za koga je nudio 48 miljardi dolara. Vrednost Yahooa se prepolovila u prošle tri godine.

Skype, kompanija sa sedištem u Luksemburgu koja povezuje više od 663 milijuna korisnika u svetu kroz internetsku telefoniju i video, osnovana je 2003. godine od strane Nilasa Zennstorma i Janusa Friisa, koji su također i tvorci file-sharing tehnologije nazvane Kazaa.

Skype je prodan Ebay-u za 2,6 miljarde dolara 2005. godine, ali je ubrzo prodan većinski dio grupi investitora, uključujući i Silver Lake Partners, Index Ventures i Canada Pension Plan Invesments, koji su profitirali od Microsoftove kupnje. (I.Ž.)