24.12.2012.

Superkompjuteri stigli u Srbiju

BEOGRAD, Institut za fiziku u Beogradu i Istraživački centar za bioinženjering, naučno računarstvo i softverski razvoj u Kragujevcu u naredna dva do tri meseca dobiće po jedan superkompjuter čija je ukupna vrednost 715.000 evra.

Ugovor o nabavci ova dva superkompjutera potpisali su Kompanija „HP“ i JUP Istraživanje i razvoj iz Srbije.

Direktor kompanije „HP“ Miloš Đurković rekao je da je ovo istorijski trenutak za srpsku nauku jer nabavkom superkompjutera Srbija dolazi na svetsku mapu zemalja sa ovim tehnologijama.
Računari će biti korišteni za istraživanja strujanja fluida i transporta mase u pozemnim vodama, ali i istraživanja klimatskih promena i njihovog uticaja na sredinu.

Direktor Instituta za Fiziku Aleksandar Belić rekao je da će ova oprema biti povezana u evropsku mrežu superkompjutera kako bi se razmenjivala znanja i iskustva i dodao da će kompjuteri biti instalirani za dva do tri mjeseca.

Belić je naveo da je u planu izgradnja superkompjuterske instalacije na nivou cijele Srbije.