19.02.2013.

Britanci zavisni od mobilnih telefona

LONDON, Skoro polovina Britanaca priznaje da koristi mobilne telefone za pozive ili slanje SMS poruka i elektronske pošte prijateljima i članovima porodice koji se nalaze u susednoj prostoriji, pokazuju rezultati novog istraživanja.

Skoro trećina ispitanika rekla je da bi im bilo veoma teško da provedu jedan čitav dan bez svojih mobilnih telefona, tabletnih računara i laptopova.

Svaka peta osoba preferira da komunicira sa drugima preko mobilnih telefona ili društvenih mreža „Fejsbuk“ i „Tviter“, navodi se u rezultatima „Halifaksove“ ankete koje je preneo list „Dejli mejl“.

Istraživanjem u kojem je učestvovalo 2.500 odraslih utvrđeno je da 25 odsto ljudi proverava svoju elektronsku poštu i poruke u krevetu, dok deset odsto proverava poruke dok su u kupatilu.

Dvostruko više ljudi reklo je da je pametni telefon na vrhu liste stvari koje ne bi želeli da izgube i da im je u tom smislu ovaj uređaj preči od vereničkog ili bračnog prstena.

U proseku, britanske žene poseduju tehnološke uređaje u vrednosti od 4.058 funti, dok je za muškarce taj prosek 4.294 funti.

Psiholog doktor Arik Sigman upozorava da preveliko oslanjanje na tehnologiju postaje problematično za sve starosne grupe i da donosi tendenciju raskidanja veza među ljudima.

„Dok raste količina vremena koje se provodi ispred ekrana ili sa uređajima, neizbežno se smanjuje količina vremena direktnog kontakta licem u lice i aktivnosti u realnom životu“, rekao je doktor Sigman.

On je dodao da će do svoje sedme godine, svako dete koje se danas rodi u proseku provesti jednu čitavu godinu neprestano gledajući u ekrane raznih uređaja, a do 80. godine to vreme će porasti na 18 godina, odnosno četvrtinu njihovog života.