03.09.2013.

Engleska: Zbogom za dial-up internet

LONDON, Kompanija Britiš Telekom ukida pristup internetu putem dial-up veze, a svoj potez objašnjava time da većina korisnika u Engleskoj trenutno ima pristup širokopojasnom internetu.

Ova odluke najveće telekominikacione kompanije u Engleskoj i njeno objašnjenje sigurno neće nimalo obradovati stanovnike udaljenih i ruralnih delova zemlje, kao i one kojima je stari način pristupa internetu jedina mogućnost da ga uopšte imaju.

Ovaj stari način pristupa internetu funkciniše tako što se modemom putem telefonske linije razmjenjuju podaci neophodni za pristup internetu i bio je u početu najviše korišćen prije neko što su postali dostupni brži i komforniji načini korišćenja interneta, poput kablovskog ili širokopojsnog interneta. Dial-up veze su generalno sporije, mogu da prenesu manje podataka i vrlo su nestabilne za razliku od širokopojanosg načina pristupa.

Britiš Telekom je između ostalog ovu svoju odluku doneo i na osnovu istraživanja koje je pokazalo da svega nekoliko hiljada ljudi u Engleskoj koristi usluge pristupa internetu preko dial-up veze, koja se često naziva i uskopjasni internet. U maju i junu je svim korisnicima preporučeno da pređu na neki drugi oblik povezivanja na internet jer ovaj najstariji od 1. septembra više neće postojati.

Rešenje za one koji ni na koji drugi način ne mogu da pristupe internetu će biti usluga koju će obezbjeđivati „sestrinska kompanija“ Britiš Telekoma koja će za otprilike 1.000 ljudi koji žive u najizolovanijim delovima zemlje i dalje omogućiti da koriste dial-up usluge jer za uvođenje drugih vidova interneta ne postoje nikakvi uslovi.

Pre samo dve godine broj korisnika dial-up interneta u Engleskoj bio je 800.000, a veliki pad i prelazak na modernije načine povezivanja na internet podstakla je između ostalog ambiciozna akcija vlade da i u najudaljlenije delove zemlje uvede širokopojsni internet, za šta će biti potrošena cifra od preko 500 miliona funti.

Britiš Telekom će takođe od 16. septembra ukinuti i neke od osnovnih zastarelih servisa za elektronsku poštu koja ne podržava korišćenje na različitim uređajima i ima jako loš stepen zaštite, prenose agencije.