27.01.2015.

Azijski "Supermen" kupuje mobilnog operatera O2

Najbogatiji Azijac, Li Ka-Shing, objavio je da je Hutchison Whampoa, multinacionalna kompanija na čijem je čelu, ušla u pregovore oko kupovine britanskog mobilnog operatera O2 od španske Telefonike.

Magazin Forbs izveštava da se radi o cifri od 10,25 milijardi funti, tj. 15 milijardi dolara.

Li je poznat pod nadimkom Supermen, jer je dominantan u pregovorima, i u poslednje vreme Evropa mu je ciljno tržište. No, ova kupovina sigurno će biti najveća do sada kada je stari kontinent u pitanju.

Prema pisanju Forbsa, Hutchison će odmah morati da isplati 9,25 milijardi funti, a ostatak od jedne milijarde naknadno.

02 je drugi operater po veličini u Velikoj Britaniji, sa 22 miliona pretplatnika. No, kako kompanija na čijem je čelu Ka-Shing već poseduje jednog operatera u ovoj zemlji, spajanjem sa O2 dokopaće se prvog mesta, ostavljajući za sobom Vodafone i EE.

Motiv Telefonike da proda 02 su dugovi, ali i usmerenje ka Latinskoj Americi.